Hazánkban a vállalkozások többségénél alkalmaznak munkavállalót. Kérdésként merülhet fel, hogyan válasszuk ki a megfelelő munkaerőt, és mit kell azért tenni, hogy a fluktuáció minél alacsonyabb legyen.
Első lépésként azt kell tisztázni, hogyan lehet munkaerőt találni. Erre többféle megoldás jöhet szóba. Az első, hogy hirdetés útján keresünk munkaerőt, amelynek előnye, hogy a vállalkozás határozza meg a hirdetés szövegét, és a vállalkozáshoz érkeznek a potenciális munkavállalók.
Van azonban egy jobb megoldás, amely hosszú távú eredményt hozhat, amennyiben felkészülten hajtjuk végre. Ehhez célszerű felvenni a kapcsolatot a közelben található szakképző vagy felsőoktatási intézményekkel. Ebben az esetben először meghívhatjuk a hallgatókat egy üzemlátogatásra, ahol bemutatjuk a vállalkozást, különös tekintettel arra a területre, ahová szeretnénk munkaerőt alkalmazni.
Mivel a hallgatóknak a jogszabályok értelmében kötelező a végzettség megszerzéséhez szakmai gyakorlati helyet választani, ezért ezen a látogatáson örömmel vesznek részt. Az is nagyon célravezető megoldás, ha (munkakörtől függően) közel engedjük a fiatalokat a munkához. Célravezető lehet például egy csomagolástechnikai üzemben, ha néhány dobozt saját kezűleg rakhat össze a hallgató. Ügyelni kell természetesen a tűz- és balesetvédelmi szabályokra, mielőtt a munkaterületre belépnek, oktatásban kell őket részesíteni, amelyet aláírásukkal nyugtáznak.
Miután megtekintette a tanuló a munkahelyet, tájékoztathatjuk, hogy szakmai gyakorlatra is alkalmaz a vállalkozás hallgatókat. A szakmai gyakorlatra való alkalmazás előtt meg kell ismerni a szakmai gyakorlatos szabályokat, amely a jelentkezési lap kitöltésével kezdődik.

Miután a hallgató belépett a munkahelyre, célszerű kijelölni számára egy mentort, aki a munkafolyamatokat elmagyarázza. A mentor feladata a munka részletes ismertetése, bemutatása és elmagyarázása olyan szemszögből, hogy miután a hallgató befejezte szakmai gyakorlatát és megszerezte a végzettséget, akkor legyen kedve a vállalkozásnál dolgozni. Ehhez az kell, hogy a mentor és a munkatársak megszerettessék a munkát és elmagyarázzák annak jelentőségét. Célszerű, ha a mentor bizonyos időközönként (a legcélszerűbb hetente) néhány percet szán a hallgatóval a munka áttekintésére. Itt a hallgató kérdéseket tehet fel és lehet, hogy olyan problémára derül fény, amelyre egyébként nem került volna sor. A szakmai gyakorlat közben, de a befejezéskor mindenképpen kerüljön sor az értékelésre!
Az értékelésnek feltétlenül ki kell terjednie a hallgató megbízhatóságára, a munkához való hozzáállására, az elvégzett munka minőségére, a csoportmunkában való részvételre, az alkalmazkodóképességre, az önálló munkavégzésre. Hasonló módon kell eljárni abban az esetben is, ha a fiatal nyári munkára jelentkezik a vállalkozáshoz.
A munkavállaló kiválasztása
A munkaerő kiválasztása a fluktuáció csökkentése és a hatékony munkavégzés szempontjából igen nagy jelentőségű. Hogyan kell ezt hatékonyan végezni?
A potenciális munkavállalók általában önéletrajzot küldenek be, amely áttekintése fontos, de nem döntő a munkavállaló alkalmazásakor. Mindenképpen célszerű a jelöltet behívni. Az állásinterjún feltétlenül legyen jelen a munkavállaló leendő munkahelyi vezetője. Az első dolog, hogy kérjük el az igazolványát és hasonlítsuk össze a bizonyítványban szereplő adatokkal. Itt másolatot ne fogadjunk el, csak eredetit. Az állásinterjú alkalmával kérjük meg, mondja el, milyen tevékenységet folytatott eddig, és mennyi ideig végezte ezen tevékenységeket. Az elmondás hitelesebb, mint az önéletrajz. Amennyiben az állásinterjú során a jelöltet alkalmasnak találjuk a feladatra, mutassuk meg neki leendő munkahelyét, ahol lehetősége van kérdezni, és a leendő munkatársaival is néhány szót váltani. Az alkalmazás előtt kérhetünk kevés gondolkodási időt, majd mindenképpen értesítsük a munkavállalót döntésünkről. A döntés mielőbb történjen meg, mert a jó szakember, amíg nem kap végleges igen választ, addig keres magának helyet, és ha késlekedünk, máshol fog elhelyezkedni.
Az új munkavállalóval mindenképpen célszerű próbaidőben megállapodni, és javasolt egy mentor kijelölése is az első időszakban (munkakörtől függően) a hatékony munkavégzés érdekében.
Ahhoz, hogy egy munkavállaló hatékonyan tudjon dolgozni, meghatározott időközönként (esetleg törvényi feltételként) továbbképzésen kell részt vennie. Amennyiben a munkavállaló önként jelentkezik a képzésre, beszéljük meg vele a feltételeket (költség, fizetés, tanulmányi szerződés) így kerüljön sor a döntésre. Nem célszerű, ha egy munkavállalót lebeszélünk egy képzésről csak azért, mert esetenként munkaidőben is van oktatás és el kellene engedni. A továbbképzés megszervezésekor célszerű a gyakorlatorientált képzéseket választani, ahol az oktatás motiválttá teszi a munkavállalót.