Motiváció a munkahelyen

munkavállaló megtartása
Motiváció a munkahelyen

Miért maradnak a legjobb munkatársak? Ezzel az eszközzel megtudhatjuk

Mi hajt bennünket nap mint nap a munkában? Hogyan tárható fel az a belső motiváció, ami nemcsak a teljesítményünket, de a munkahelyi elkötelezettségünket is meghatározza? A motiváció térkép nevű eszköz új utakat nyit a belső hajtóerők megismerésében, ezzel segítve a szervezeteket a megtartás és a hatékonyság növelésében.

 

A munkaerő megtartása és az eredményes munkavégzés támogatása korunk egyik legnagyobb HR kihívása. A munkaerő-elvándorlás komoly költségekkel járhat, és nem csupán az új kollégák toborzása, betanítása vagy a hiányzó termelékenység miatt; egy távozó munkatárs nyomán kialakuló űr sokszor a csapatszellemet és a vállalati kultúrát is megingathatja. A probléma megoldásához kulcsfontosságú a megfelelő eszközök alkalmazása, melyek segítségével a munkatársak motivációja mélyrehatóan érthető meg, és így a szervezet képes célzott lépésekkel megőrizni, sőt, növelni a munkatársak elkötelezettségét.

 

Hogyan segít a motiváció térkép a belső ösztönzők megismerésében?

 

Az egyéni motiváció megértésének egyik legújabb és leginnovatívabb módszere a motiváció térkép. Ez egy gyors és egyszerű diagnosztikai kérdőív, amely a résztvevők válaszai alapján olyan konkrét számokban kifejezett eredményeket ad, amelyek akár egy „vérképhez” hasonlóan teszik láthatóvá az egyén vagy a csapat motivációs struktúráját. A motiváció térkép egyaránt vizsgálja az egyén belső motivációs tényezőit és azt, hogy milyen mértékben elégedett a különböző motiváló tényezőkkel – mondta Czagler Zsuzsa , a VIP Valued Inspired People ügyvezetője egy online beszélgetésen.

 

A motiváció térkép nemcsak arra ad választ, hogy mi motiválja a munkatársakat, hanem arra is, hogy milyen területeken lehet őket hatékonyabban ösztönözni, ezáltal lehetőséget adva a vezetőknek és HR-szakembereknek arra, hogy célzott, egyénre szabott támogatást nyújtsanak. Az egyéni motivációs kód kialakítása során például a motiváció térképből származó adatokat elemzik, így a vezetők pontos képet kapnak az egyes munkatársak motivációs preferenciáiról.

 

Az egyéni motivációs kód megfejtése lehetővé teszi, hogy a szervezet vezetése pontosan lássa, milyen motivációs tényezők támogatják a munkatársak lelkesedését és elkötelezettségét. Ezek az információk elengedhetetlenek ahhoz, hogy a vezetők olyan környezetet alakítsanak ki, amelyben a munkavállalók motivációi kiteljesedhetnek, és az adott munkakörben vagy projektben a legnagyobb eredményt érhetik el. A motivációs kód alapján megérthetjük, hogy egy-egy munkatárs számára milyen konkrét ösztönzők bírnak a legnagyobb jelentőséggel. Ilyenek lehetnek például a fejlődési lehetőségek, az elismerés vagy akár a biztonságérzet.

 

A motivációfejlesztés hatása a megtartásra és a teljesítményre

 

A motivációtérképezésre alapozott vezetői, csapat- és egyéni fejlesztési programok célja, hogy az egyének és csoportok motiváltsági szintje gyorsan és célzottan növelhető legyen. Az egyéni fejlesztési folyamatok és a csapatmotiváció megértésének alapja a térképezés eredménye, melynek segítségével a szervezetek a munkavállalói elégedettségre és teljesítményre egyaránt pozitívan tudnak hatni.

 

A motivációs kód értelmezéséhez kapcsolódó coaching és tréningprogramok, mint például a motivációértési tréningek, lehetőséget adnak a vezetők számára arra, hogy saját motivációs képességeiket fejlesszék, ezáltal még hatékonyabbá váljanak a csapatuk irányításában.

 

Ahogy Czagler Zsuzsa kiemelte, a motiváció megértésének és fejlesztésének képessége a vezetők egyik legfontosabb eszköze, mivel ez a kulcsa annak, hogy a csapat tagjai elkötelezettek maradjanak és a lehető legnagyobb teljesítményt érjék el. Egy jól irányzott motivációs stratégia lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy mind az egyéni, mind a csapatszinten magasabb motivációs szintre jussanak.

 

Mi hajt minket valójában? A belső motiváció felismerésének fontossága

 

Egy szervezet számára óriási érték, ha támogatja munkatársait abban, hogy megtalálják és felismerjék saját belső motivációjukat. Az egyén önreflexiója és a belső mozgatórugók megismerése nemcsak a munkahelyi elégedettséget és teljesítményt növeli, hanem hosszú távon hozzájárulhat a munkatársak megtartásához. Azzal, hogy egy szervezet képes kialakítani a motiváció mélyebb megértéséhez szükséges támogatást – akár a motiváció térkép, akár coaching és egyéb fejlesztési eszközök révén –, biztosítja, hogy az egyén és a szervezet közötti kapcsolat erősebbé váljon. Ha a munkatársak számára nyitott az út a saját motivációs forrásaik megismerésére, ez a belső hajtóerő egyre inkább a szervezet előnyére válik, és szilárd alapot nyújt a megtartási stratégia kidolgozásához.