A mindfulness – vagy tudatos jelenlét – egy olyan mentális gyakorlat, amely a figyelem összpontosítására és a jelen pillanatra való tudatos figyelésre tanít. A szervezeti életben is kezdik felfedezni, hogy a tudatos jelenlét a siker egyik elengedhetetlen záloga.
A mindfulness lényege, hogy a jelen pillanatra összpontosítunk, elengedve a múltbéli aggodalmakat és a jövőbeli félelmeket. Hozzásegít ahhoz, hogy tudatosan tapasztaljuk meg érzéseinket, gondolatainkat és testi érzeteinket anélkül, hogy elítélnénk azokat vagy megpróbálnánk megváltoztatni őket.
Egyre gyakoribb az alkalmazása a mindfulnessnek munkahelyi környezetben, ugyanis a szervezetek is felfedezték annak az előnyeit. Segíthet a munkavállalóknak is a stresszel való megküzdésben, a kreativitás növelésében, a koncentráltabb munkavégzésben és a munkahelyi kapcsolatok javításában is. Az ilyen programok során a legtöbbször arra tanítják meg a résztvevőket, hogyan tudják a figyelmüket jobban összpontosítani. Számos vállalatot találhatunk, akik mindfulness programokat indítottak. Ilyen például a Google, aki „Search insisde yourself”, azaz „keresés saját magadon belül” címmel indított programot, aminek fókuszában a tudatos jelenlét és az érzelmi intelligencia fejlesztése áll.
Tudatosság a szervezetekben
A mindfulness alapú módszerek, mint például a meditáció, a különböző légzőgyakorlatok vagy összpontosítással kapcsolatos feladatok segíthetnek a munkavállalóknak a stressz-szintjük csökkentésében és abban, hogy a munkavégzés során valóban a munkájukra tudjanak összpontosítani. A feladatok révén pedig elsajátíthatják, hogy hogyan kezeljék jobban az érzelmeiket és a munkahelyi kihívásaikat, és hogyan csökkenthetik a szorongást és a munkájukkal együtt járó feszültséget. Azok a munkavállalók, akik képesek tudatosan jelen lenni, sokkal hatékonyabban végzik a feladataikat, mivel képesek egy dologra összpontosítani akkor is, ha sok az olyan inger, ami kizökkenthetné őket, és kevesebb hibát vétenek, ami által a munkájuk minősége is javul. A mindfulness emellett abban is segíthet, hogy innovatívabb legyen egy szervezet. Amennyiben az ott dolgozóknak van lehetősége szabadon engedni a gondolataikat, megosztani az ötleteiket és az érzéseiket, akkor sokkal kreatívabban tudnak működni. Azt találták, hogy azokban a szervezetekben, ahol jelen van a mindfulness, több az újítás és gyorsabban oldják meg a tagok a felmerülő problémákat.
A mindfulness gyakorlatokkal elérhető, hogy jobban figyeljenek a kollégák egymásra, képesek legyenek empatikusabbnak lenni másokkal és nyitottabbak legyenek a konstruktív visszajelzésekre. Segítségével fejleszthető a csoporton belüli kommunikáció, valamint a problémák közös megoldása is hatékonyabbá válhat.
Amennyiben a tudatos jelenlétet képesek vagyunk a szervezeti kultúrába integrálni, az hosszú távú változásokat hozhat. Azokon a munkahelyeken, ahol a tudatos jelenlét megjelenik a munkavállalók mindennapjaiban, ott pozitívabb lesz a munkahelyi atmoszféra és nő a teljesítmény is. Ahhoz, hogy a munkavállalók megismerjék a mindfulness tanításait és integrálják azokat a szervezeti életbe, érdemes különböző programokat kínálni számukra, amelyek során elsajátíthatják azokat.
A vezetők is profitálhatnak a mindfulness gyakorlásából. Az empátia, a figyelem és a tudatosság fejlesztésével képesek lesznek jobban megérteni a csapataik igényeit és kihívásait. Az ilyen vezetés segítheti őket abban, hogy világosabb és inspirálóbb környezetet teremtsenek, ami pedig pozitív hatással lehet a tagok hozzáállására, lojalitására. Így amennyiben szeretnénk, hogy tudatosabb legyen a szervezet, érdemes a fejlesztési folyamatot fentről lefelé, a vezetői réteggel kezdeni.
A tudatos jelenlét támogatja a vezetőket abban is, hogy képesek legyenek világosabb célokat kitűzni és hatékonyabban tudjanak dönteni. Ebben segítheti őket például, ha tisztán látják a prioritásokat és ha képesek a figyelmüket arra összpontosítani, ahol arra valóban szükség van. Ők azok a fajta a felettesek, akik képesek időben felismerni, ha túlvállalja magát a csapat, ha valaki a kiégés közelébe kerül, vagy ha nem megfelelően osztják be az idejüket a beosztottjaik, vagy akár ők maguk.
A tudatos jelenlét integrálása a dolgozók fejlesztésébe tehát jelentős változásokat hozhat. Épp emiatt érdemes megfontolni az olyan mindfulness programok bevezetését, amelyek kifejezetten a munkavállalók érzelmi és mentális jóllétére vonatkoznak. Ezek ugyanis nem csak a stressz kezelésére, hanem a kreativitás növelésére és a problémamegoldó készségek fejlesztésére is pozitív hatással lesznek.
A tudatos jelenlét alkalmazása a szervezetekben nem csak egy újabb hóbort vagy divatos szó, hanem egy alapvető készség lehet, aminek a segítségével jobb eredményeket érhetünk el. A mindfulness integrálásának egyik legfontosabb tényezője, hogy azt a szervezeti kultúra részévé tudjuk tenni. Így ugyanis elősegítjük egy nyitottabb, elfogadóbb, empatikusabb környezet megteremtését, ami pedig pozitívan befolyásolja a munkahelyi légkört, az együttműködést a kollégák között és a munkavállalói jóllétet.